Česko nebo Čínsko?

V minulých dnech proběhla českou zemí návštěva čínského prezidenta a nejvyššího představitelé čínské komunistické strany. Uvolněný čínský komunistický režim s několika kontroverzními kostlivci ve skříni se chlubí receptem na nejlepší státní zřízení. Částečně se mu to daří, protože Čínská lidová republika patří mezi rychle rozvíjející se státy. Navíc nejde o ryzí komunismus via bývalá komunistická zřízení. Funguje podnikatelský trh, kdo je šikovný, prorazí jako jednotlivec. Nejlépe jsou na tom samozřejmě prominenti (neko jejich kamarádi) komunistické strany, kteří participují na státních zakázkách a dotacích. Tato situace je zde horší než u nás. Navíc je tvrdým způsobem potírána opozice. Existují lágry pro politicky stíhané osoby, nepřátele komunistického režimu. Navíc Čína leží v žaludku spoustě lidem kvůli násilnému zabráni Tibetu, o kterém jsem psal již dříve.

Čínský prezident a český Zeman na pivě
Prezidenti ochutnali i české pivko, zdroj: novinky.cz

Návštěvu čínského prezidenta doprovázela velká státní propaganda, v čele s prezidentem Zemanem. Propagandisté si dali opravdu hodně záležet. V Číně se v místních novinách psalo že čínskou hlavu státu „vítaly četné skupiny pražanů v ulicích s vlajícími čínskými a českými vlajkami“. Opravdu některé hlavní ulice byly vyzdobeny těmito standardami. Konalo se několik veřejných (s podnikateli) i neveřejných (respektive výhradně politických) setkání. Byla podepsaná řada dohod o „vstupu čínského kapitálu a investic na český trh“. Ve skutečnost to bude odkup českých společnstí do rukou čínských podnikatelů (a prodej společnosti se rozhodně nenazývá jako investice). Neopoměl se ani DOL (umělý kanál spojující řeky Dunaj, Labe a Odra, jehož fanouškem je i náš pan prezident), Česká exportní banka (stíhaná špatnými nesplatnými úvěry) či Kelnerův (nebo čí to ve skutečnosti je) Home Credit. A samozřejmě se mohou radovat fanoušci Slavie, protože majoritním vlastníkem jsou Číňani a kromě hráčů i s dresy kopili i rozpadající se Eden.

Závěrem je nutno dodat, že pro ty z nás co nebydlí v Praze se návštěva komunistického pohlavára v podstatě nijak nedotkla a je nám u zadnice. Čest práci.