Dotace na zemědělství jsou cestou do pekla

Teď čtu na jednom webovém informačním serveru článek o problémech mlékáren a výrobců mléka (tedy zemědělci, kteří chovají krávy a dojí). Poptávka po mléce letos výrazně klesla a na trhu je jeho přebytek. Do toho se opět vkládá Evropská unie, která přislíbila pomoc jak zemědělcům tak zpracovatelům (mlékárnám). Do háje. Za co?

Letošní výrazný pokles odběru mléčných výrobků je podle ekonomů způsoben nižšími odběry v Číně, kde se výrazně snížili spotřeba (čínané nejsou tolik tolerantní vůči laktóze – hlavní stavební látka mléčných výrobků. Dospělý číňan ji v podstatě nesnese a nestráví). Za další důvod je označeno vývozní embargo do Ruska. Bohužel, nikdo se zřejmě nezamyslel na tím, jak funguje normální tržní ekonomika, nezkřivená dotacemi. V loňském roce byla poptávka celkem normální ale výkupní cena mléka (i konečného produktu) se zvýšila. V letošním roce tedy přibylo producentů mléka a mlékarny rozšířily provozy a vyrábějí více. Nicméně odběry jsou nižší než loni. Zkrátka se mléka – mléčných výrobků vyrábí zbytečně moc. Nadbytek. Co se děje v normálním byznyse když nabídka převyšuje poptávku (tzn. produktu je více, než je kupců) ? Začne cenová bitva a ceny jdou dolů. Výrobky se snížují. Vy jste snad postřehli, že by se snížila cena mléka? Já tedy ne, přijde mi stejná, ne-li vyšší než loni. V rozvráceném evropském dotačním ekonomickém systému totiž neplatí běžné tržní mechanismy. Když tedy máte přebytek, místo aby jste zlevnili, tak začnete řvát a vyhrožovat zavření provozu. A Evropská unie vám nasype dotace na pokrytí vaší ztráty, že jste neprodali tolik co loni. Hezké ne? Bohužel takto funguje zemědělská politika ve všech odvětvích zemědělského průmyslu.

Uvedu, to ještě na jiném příkladě. Představte si, že výrábíte a prodávate trička. Jeden rok jich prodáte hodně, za vysokou cenu. Naberete si jednu švadlenu a naděláte spoustu trik. A najednou jich vám hodně zbyde. Co uděláte aby jste přežili ten rok? Začnete řvát na vládu, aby vám doplatila tolik, at máte stejně peněz jako vloni. Úchylné co? A takto funguje dnešní zemědělství. Sice žereme levně (jídlo je v podstatě zadarmo), ale jednak jsou to sračky co jíme, a za druhé to zaplatíme v nespravedlivě rozdělovaných dotacích. Protože dotace = tunel.