Jaké následky bude mít letošní zima

Většina z vás jistě čekala na Zimu (s velkým Z) a ta pořád nepřicházela. Na podzim jsme vytáhli z šatníku zimní věci. Nebo dokoupili nové modely kabátu či bot a těšili se až se s tím předvedeme na sněhu. Prosinec proběhl stále docela podzimně. Bylo pár dnů k nule, ale mrazy žádné. Vánoce na blátě, v teple. No nevyadalo to příliš vánočně. I přesto, že jsem starý kozel, jsem vždy přes vánoční svátky chodil sáňkovat (u našich jsou všude kopce) nebo bruslit. Samozřejmě chodím i na běžky. Letos jsme se museli spokojit s pěší turistikou v bahýnku.

V lednu se konečně ochladilo i pod nulu. Na horách zuřivě zasněžovali a my v nížinách jsme aspon zašli párkrát na rybník zabruslit. Na brusle byly výborné podmínky, protože voda zamrzla bez sněhu na povrchu. Led byl krásně hladký. Potom i párkrát zasněžilo ale vše vydrželo jen pár dní. Na horách stále zasněžují technickým sněhem, který má vyšší hodnotu tání a zatím drží. Přijde mi ovšem úchylné lyžovat na svahu, když na hranici sjezdovky začíná zalená tráva.

Nyní je unor, venku 7 stupnů a prší. Jaké následky ale bude mít tato zima ? Pojdme si je shrnout do několika bodů, které mě namátkou napadly.

1. Zasněžování výrazně snižuje zásoby podzemní vody

Loňské léto bylo nejsužší za posledních 50 let (nebo tak nějak, nepamatuju se přesně). Hladiny řek poklesly na minimální průtok a přehrady vypouštěly v podstatě jen zůstatkový průtok (tj. minimální průtok, který můsí přehrady vypouštět a zachovat po celý rok) a šetřily vodu pro odběry obyvatelstva a průmyslu. Na podzim se situace nezlepšila. V zimě do toho přibyly odběry vody z podzemních studen a horských potoků přímo v horách v blizkosti sjezdovek. Vzhledem k tomu, že hory (potoky i podpovrchová voda) jsou nejvýznamější zdrojem vody, došlo k jejich velkému zatížení a snížení zábob pro přehrady a řeky v nížinách. Umělé zasněžovaní v období sucha by mělo být zakázáno. Nehledě na to, že při teplotách kolem nuly stále dochazí k tání a voda pod sjezdovkou se již nevsákne zpět ale povrchově bez užitku rychle odteče.

2. Díky vysokým teplotám přežije více organismů

Přezimovací podmínky jsou zásadní pro následující nové populace organismů. Vzhledem k vysokým teplotám nad nulu přežije zimu více jedinců. Je sice fajn že více srnek přežilo. Na druhou stranu se to týká také více vos, sršnů, klíšťat, much, komárů, berušky, slimáci a další lidmi nemilovaná havěť. Připravte se proto letos na přemnožení těchto druhů. Bude to horší než loni.

3. Snížená odolnost proti nemocem

Zima je období, kdy dochází k uhynu spousty virů a bakterií. Nemoci jsou většinou z nachlazení a zimy. Nicméně lidský organismus se přes zimu zocelí a v létě lépe prospívá vůči náporům různých bakteriálních a virových nemoci. Letos bohužel se připravte, že by jste mohli být náchylnější k nemocem. Jezte více vitamínu, ovoce, zeleniny, pijte hodně vody a třeba se otužujte. Tím částečně vynahradíte nepřítomnost zimního období.