Státní rozpočet 2016 je další debilitou

Rozpočty se v česku tradičně schvalují před koncem roku. Ne jinak je tomu i letos v prosinci 2015. Vláda ten letošní již schválila. A jaké „novinky“ se na příští rok v rozpočtu chystají?

Údajně je rozpočet sestaven taky aby se během následujících let snížil schodek státního rozpočtu a to nejlépe až na nulu a došlo ke změně na prorůstový (tzn. kladný výsledek). Letošní schodek je na úrovni 1,9% HDP. Ten by se měl postupně snížit na 0,6% HDP v roce 2018. Schodek nového rozpočtu na rok 2016 je cca 70 miliard korun (při výdajích 1249,3 miliard korun).

Tolik k veřejně prohlášeným číslům. Jaká je realita. Letošní schodek podle odhadů zdaleka nepřesáhne hranici 70 miliard korun. Logicky tedy není možné, aby příští rok byl schodek nižší, pokud je naplánován na rovných 70 miliard. Jak je možné že se zvyšují běžné výdaje o 31 miliard (rozumějte, výdaje na úředníky, budovy, auta, provoz úřadů apod.). Přitom ekonomika roste rychleji než v loňském roce. Klesá nezaměstnatnost. Tedy nižší sociální výdaje a vyšší příjem z daní nových pracujících (v ideálním případě).

Reálný schodek, který by měl v tomto roce být je dle let minulých kolem 40 miliard. Bohužel není. A naši mocipáni se ještě chlubí, jak to letos krásně sestavili. Nebo by stačilo zrušit blbosti jako solární energie, která stojí rozpočet 40 miliard a třeba biopaliva s cenou kolem 10 miliard ročně. Do toho trochu zmáčknout karuselové obchody a jsme s rozpočtem v plusu. Já vím, není to tak snadné jak se mi to od kompu píše. Ale jsou lidi, kteří jsou odpovědní za výše zmíněné úniky peněz. Ti už mají dávno sedět v pruhovaném.

A to nemluvím, jakým příkladem je pro své občany stát, který hospodaří s dluhem. To je pak jasné, že je na přepážkách půjčoven peněz fronta lidí. Další skupina to uvalí na poště za losy a pak se nedivme, že tu máme 30-40 % lidí, co sotva vyjdou s výplatou.